MAKALELER

Microsoft, geçtiğimiz günlerde,  Windows 7 ve Windows 8.1 PC ve tabletler için Windows 10'a ücretsiz sürüm yükseltimi sağlayacağını duyurdu.

Windows 10 diğer diğer aygıtlar için bu yılın sonunda kullanılabilir olacak.

İlgilenenler bu linkten rezervasyonlarını nasıl yapacaklarını öğrenebilirler.

Windows 10'da Yeni Özellikler

Windows 10'un yeni özelliklerinden bir tanesi kişisel dijital asistan olan Cortana. 

Cortana, Windows 10 için sıfırdan üretilen yeni tarayıcı Microsoft Edge ile ile entegre çalışıyor.

Yenilliklerden bir tanesi de biyometrik doğrulama ve karşılama sistemi olan Windows Hello. Hello, bilgisayarınıza şifre girmeden giriş yapabilmenizi sağlamak ve size isminizle hitap etmek gibi yeteneklere sahip.

Yeni işletim sistemi masaüstü uygulamalarını mobil uygulamalara ve mobilleri masaüstü uygulamalara dönüştüren Continuum isimli bir özelliğe sahip olacak. Bu sayede windows telefonlar PC gibi kullanılabilecek. Bu özellikle IT departmanları için mükemmel bir özellik.

Diğer pek çok majör yeniliğe ek olarak, Windows 10 kullanıcıların Xbox Live oyun ağından PC ve tabletlerini kullanarak oyun oynamalarını da sağlayacak.

Uyarılar, Fakat'lar..

Windows 7 ve Windows 8.1 PC ve dizüstü bilgisayar kullanıcıları ücretsiz yükseltimden yararlanmak için bir yıl içinde başvurmalılar. Fakat bu işletim sistemlerinin Enterprise sürümleri, Vista ve XP kullananlar bu yükseltmeden faydalanamayacaklar. Ve ücretsiz yükseltim üzerinde çalıştığı aygıtın ömrü ile sınırlı olacak.

Cortana, ilk lansmanda tüm marketlerde yer almayacak. Windows Hello, yüz veya iris tanıma destekleyen özel kamera ve parmak izi okuyucuları için Windows Biometric Framework destekleyen parmak izi sensörüne ihtiyaç duyacak.

Windows telefonlar için Continuum lansmanda sadece belirli model telefonlar için kullanılabilir olacak.