MAKALELER

Öncelikle Total Network Inventory sunucusunun ve tüm clientların erişebileceği ve veri yazabileceği bir paylaşım klasörü oluşturun.

Bu klasör Total Network Inventoy sunucusu üzerinde olursa daha uygun olacaktır.

Örneğin TNI sunusu üzerinde bir klasör açtığınızı ve bu klasörü paylaşıma açtığınızı varsayalım. Bu klasörün UNC path bilgisi "\\\\TNISERVER\\TNIDATA" şeklinde olsun.

Şimdi, agent exe dosyamızı, istemcilerin rahatça alıp çalıştırabileceği bu klasöre kopyalayacağız. 

Dosyamız varsayılan kurulum klasörüne göre "C:\\Program Files (x86)\\Total Network Inventory 3" klasörü altındaki "tniwinagent.exe" dosyasıdır. Bu dosyayı "\\\\TNISERVER\\TNIDATA" klasörü altına kopyalayın.

Ardından Total Network Inventory yazılımını çalıştırıp options/seçenekler menüsüne girin.

\

 

Otomatik içe aktarım yan menüsünü seçin

\

Başlangıçta içe aktar seçim kutusunu işaretleyin. Veri içe aktarım yolu alanına sunucuda oluşturarak paylaşıma açtığımız klasörün UNC yolunu girin (Örn: \\\\TNISERVER\\TNIDATA\\)

Not: İçe aktardıktan sonra dosyaları sil seçeneğini seçerseniz, içe aktarılıp TNI veritabanına işlenmiş dosyaları bir sonraki açılışta yeniden işlemeye çalışmaz. 

Seçenekler yan menüsünden bu sefer de Logon Sctipt/Açılış betiği yan menüsüne girin

\

Ajanın bulunduğu yol bölümüne, Agent exe'yi paylaşıma açtığınız yolu bularak seçerek girin.

Yolu kaydet bölümünün hemen altındaki "İçe Aktarım Klasörünü Kullan" butonuna basarak paylaşım klasörünüzün belirtilmesini sağlayın.

Not: Var olan dosyanın üzerine yaz seçeneğini seçerseniz, taramalar arasındaki farkları, yazılım donanım değişimlerini takip edemeyebilirsiniz

"Komutu kopyala" butonuna basarak, açılış betiği içerisine yazılacak ifadeyi hafızaya kopyalayın.

Paylaşım için oluşturduğumuz klasörü açın (Örn: \\\\TNISERVER\\TNIDATA\\). İçerisinde yeni bir metin dosyası oluşturun. Hafızaya kopyaladığımız ifadeyi metin dosyası içine yapıştırın. Dosyayı kaydedin ve uzantısını .bat ya da .cmd olacak şekilde değiştirin.

Açılış betiği dosyanız hazır. Bu dosyayı windows açılışında çalışacak şekilde (logon script ayarlayarak ya da schedule ederek) clientlara kurgulayın.